Ukształtowanie powierzchni województwa Lubuskiego ma charakter wybitnie nizinny, jak czytamy w książkach od geografii, jednak spacerując po lasach Łagowsko-Sulęcińskiego Parku Krajobrazowego na pewno takiego odczucia mieć nie będziemy. Za wszystkie pagórki i jeziora na tym terenie odpowiedzialne jest ostatnie zlodowacenie, które pozostawiło po sobie wyniesienia moreny czołowej i głębokie rynny polodowcowe. Mamy to szczęście, iż na tym terenie znajdują się dwa z trzech najwyższych wzniesień w naszym województwie: Góra Bukowiec, którą chcemy teraz przedstawić oraz Góra Gorajec, którą opiszemy wkrótce.
Jak wiadomo gospodarz zawsze woli się chwalić, że ma coś najlepszego ale istnieją źródła, według których Bukowiec zajmuje dopiero drugie miejsce w województwie z wynikiem 225,4m. n p.m., tuż za Górą Żarską (226,9m n p.m.). My jednak powtórzymy za tymi korzystniejszymi dla nas źródłami, że Góra sąsiadująca z rezerwatem przyrody Buczyna Łagowska ma wysokość 227m n p.m.
Na Bukowiec prowadzą szlaki piesze oraz rowerowe. Na szczycie znajduje się zadaszone miejsce odpoczynku, gdzie możemy znaleźć pamiątkową księgę wpisów, do której należy się oczywiście dopisać. Samo zdobycie szczytu nie powinno sprawić nikomu problemu, ponieważ prowadzą tam dość dobrze utrzymane leśne drogi, trochę trudniej będą mieli rowerzyści bo w większości są to kocie łby, jednak otaczające, piękne lasy i pagórkowaty teren na pewno zrekompensują niewygody z tym związane.