Kościół w Wielowsi

Kościół p. w. Matki Boskiej Różańcowej w Wielowsi. Obecny kościół jest prawdopodobnie drugą Świątynią w miejscowości. Pierwsze wzmianki datowane są na 1694r. kiedy to w Wielowsi znajdowała się świątynia o konstrukcji ryglowej z drewnianą wieżą. W kościele znajdował się ołtarz z końca XVI w. Resztki tego ołtarza przechowywano na poddaszu obecnego kościoła jeszcze przed II …

Kościół w Wielowsi Czytaj więcej »

Potasznia

Pozostałości po małej osadzie, w której zajmowano się produkcją potażu. Miejsce znajdujące się pomiędzy serpentyną łagowską, a ruinami leśniczówki oraz łąką storczykową sprawia wrażenie jakbyśmy znajdowali się w jakiejś wiosce elfów schowanej głęboko w lesie. Potaż produkowano z popiołu powstałego ze spalania węgla drzewnego i drzewa, ale też przez wypalanie skał o znacznym stężeniu soli …

Potasznia Czytaj więcej »

Inne wzgórza

Poprzednio opisywane wzgórze – góra Gorajec jest przedstawiane jako drugie co do wysokości wzniesienie pojezierza Łagowskiego,jednak patrząc na stare niemieckie mapy, wzgórza które chcemy pokazać są od niego wyższe. Nie będziemy się jednak skupiać na wysokości n.p.m. a na innych walorach przez nie przedstawianych. I chociaż w porównaniu do Bukowca i Gorajca są one tak …

Inne wzgórza Czytaj więcej »

Góra Bukowiec

Ukształtowanie powierzchni województwa Lubuskiego ma charakter wybitnie nizinny, jak czytamy w książkach od geografii, jednak spacerując po lasach Łagowsko-Sulęcińskiego Parku Krajobrazowego na pewno takiego odczucia mieć nie będziemy. Za wszystkie pagórki i jeziora na tym terenie odpowiedzialne jest ostatnie zlodowacenie, które pozostawiło po sobie wyniesienia moreny czołowej i głębokie rynny polodowcowe. Mamy to szczęście, iż …

Góra Bukowiec Czytaj więcej »

Jezioro Buszno

Większy „brat” Buszenka – jezioro Buszno to kolejne niezwykle czyste i piękne jezioro w okolicy. Miejsce, które zaprasza w sezonie letnim dużą plażą, położoną tuż przy drodze i licznymi ścieżkami turystycznymi wokół. Niestety ze względu na położenie na poligonie Wędrzyn, poza sezonem letnim korzystanie z jego walorów jest bardzo utrudnione.Tak jak w przypadku Buszenka, jezioro …

Jezioro Buszno Czytaj więcej »

Jezioro Buszenko

BUSZENKO Ukryte pośród najwyższych wzniesień regionu jezioro Buszenko, samo jest najwyżej położonym jeziorem województwa lubuskiego.Dawniej tętniło tu życie, po tafli niezwykle czystej wody można było popływać łódką, a w „chatce rybaka” zjeść pyszną, świeżą rybę. Jesteśmy pewni, że w tym romantycznym miejscu ludzie chętnie spędzali każdą wolną chwilę. Otoczenie niezwykle okazałego lasu bukowego sprzyja długim …

Jezioro Buszenko Czytaj więcej »

Obiekt Specjalny 3003 cz. 2

Ze wspomnień Ryszarda Kuklińskiego: „W ramach ćwiczeń „ZIMA ’64” sowiecki minister obrony Andriej Grieczko chciał pokazać uzbrojenie i dostarczenie rakiet jądrowych naszemu wojsku. To było krótko po kryzysie kubańskim, kiedy świat przestał oddychać, bo znaleźliśmy się na krawędzi wojny nuklearnej. I teraz ja miałem planować coś podobnego na polskiej ziemi. Zadawałem sobie pytani: czy Polska …

Obiekt Specjalny 3003 cz. 2 Czytaj więcej »

Obiekt Specjalny 3003

„Nie wiem jaka broń będzie użyta w trzeciej wojnie światowej, ale czwarta będzie na kije i kamienie.” Albert Einstein Jadąc z Wielowsi w kierunku Sulęcina, tuż za jeziorem Buszno, po prawej stronie zobaczymy brukowana drogę, prowadzącą w głąb lasu. To właśnie tam, otoczona pięknymi bukowymi lasami, na obszarze ponad 300ha, przez 20 lat funkcjonowała baza …

Obiekt Specjalny 3003 Czytaj więcej »