Jezioro Buszenko

BUSZENKO

Ukryte pośród najwyższych wzniesień regionu jezioro Buszenko, samo jest najwyżej położonym jeziorem województwa lubuskiego.
Dawniej tętniło tu życie, po tafli niezwykle czystej wody można było popływać łódką, a w „chatce rybaka” zjeść pyszną, świeżą rybę.


Jesteśmy pewni, że w tym romantycznym miejscu ludzie chętnie spędzali każdą wolną chwilę. Otoczenie niezwykle okazałego lasu bukowego sprzyja długim spacerom, a widok z okolicznych pagórków przyprawia o szybsze bicie serca (nie tylko ze względu na wysiłek, który trzeba włożyć w ich pokonanie). Brzegi jeziora są dość strome, a piaszczyste dno schodzi wgłąb na 20m dość gwałtownie i jest pokryte kamieniami oraz głazami polodowcowymi.
Jezioro znajduje się na poligonie Wędrzyn dlatego większą część roku niemalże niedostępne, jednak w sezonie letnim w dni wolne od pracy, najlepiej rowerem (chyba, że ktoś lubi długie spacery) można się tam dostać i podziwiać jedno z piękniejszych miejsc w okolicy.


Buszenko sąsiaduje ze swoim większym bratem jeziorem Buszno i aby się tam dostać najlepiej zostawić samochód przy plaży Buszna i dalej pieszo lub rowerem udać się około 2km. podziwiając piękno otaczającej nas przyrody. Dla wytrwałych dokładamy troszkę ponad 3km. aby „pokonać” jezioro wzdłuż linii brzegowej. Jeśli tego by było nam mało to 200m od południowo-wschodniego brzegu Buszenka znajduje się szczyt Góry Gorajec (224m. npm, różnica poziomów między szczytem a lustrem wody to prawie 100m).


Akwen zasilają jedynie wody podziemne i spływy powierzchowne, a jedynym ujściem jest Struga Jeziorna, która stąd zaczyna swój bieg i łączy jezioro Buszenko z jeziorem Buszno. Niezwykle czysta i przejrzysta nawet na 6m woda jeziora daje schronienie licznym zwierzętom, a ryby (można tu spotkać nawet węgorza) z Buszenka są wręcz kapitalne.


Dzisiaj, ze względu na swoje położenie i budowę jezioro jest trochę niedoceniane. Szkoda, bo jest to miejsce niezwykle urokliwe, miejsce które pozwala zapomnieć o codziennych problemach, gdzie można odpocząć, naładować baterie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *